startsidan
Porträttgalleri
Tyskland Amerika England Frankrike Sovjetunionen Italien Sverige Österrike Japan Slovakien Jugoslavien Norge


Läs om:
klicka för mer info
Goebbels

1897-1945
Läs om Hitler och andra personer Kriget - år för år Läs om Churchill och andra personer När släpptes atombomberna över Nagasaki och Hiroshima? Läs om Hitler och andra personer Läs om Churchill och andra personer
<< Tillbaka Édouard Daladier Utskriftsvänligare sida!
Titel: Fransk premiärminister
Levde:  1884 - 1970  (86 år)
Édouard Daladier föddes den 18 juni 1884 i Carpentras i södra Frankrike. Han utbildade sig till advokat och deltog i första världskriget i fyra år. Upplevelserna från första världskriget hade en stark inverkan på Daladier vilket räcker långt till att förklara hans vilja att blidka och beveka Hitler. Efter första världskrigets slut började han med politik och valdes till medlem i det radikala partiet från Vaucluse 1919.

Daladier utmärkte sig tidigt i Paris och hade olika poster i regeringen under åren 1924-1928. Han blev en ledande medlem av de radikala. Han blev första gången premiärminister 1933, och sedan igen under några veckor 1934 när Staviskyaffären utspelade sig (en finansskandal). Daladier blev försvarsminister i koalitionsregeringen Popular Front 1936 och efter att de fallit blev han återigen premiärminister den 10 april 1938.

Under sin tid som premiärminister var han bland annat med när Münchenavtalet ingicks den 29 september 1938 - där Frankrike backade på sina förpliktelser att försvara Jugoslavien mot Nazityskland. När Molotov-Ribbentrop pakten skrevs under i augusti 1939 svarade Daladier på folks högljudda klagan med att döma ut det franska kommunistpartiet som fiender till staten eftersom de vägrat fördöma Joseph Stalins handlingar. Efter att Tyskland ockuperat Polen i september samma år var Daladier ovillig till att gå ut i krig, men gjorde det ändå den 3 september 1939 då Frankrike och England förklarade krig mot Tyskland och det så kallade Låtsaskriget (Phony war) startade.

DaladierI mars 1940 avgick han som premiärminister i Frankrike efter sitt misslyckande att hjälpa Finland i deras försvar mot Sovjet i Vinterkriget (november 1939 - mars 1940). Han ersattes med Paul Reynaud (1878-1966). Daladiers motvilja mot Reynaud hindrade denne från att ersätta Maurice Gamelin (1872-1958) som överbefälhavare för den franska armén vilket fick till resultat att både Daladier och Reynaud fick avgå den 9 maj 1940 – dagen innan Tyskland invaderade Belgien, Nederländerna, Luxemburg och Frankrike. Daladier flydde tillsammans med andra medlemmar från regeringen till Marocko, under intrycket att regeringen skulle fortsätta sitt jobb i Nord Afrika. Istället arresterades han och ställdes inför Vichy-regeringen anklagad för att vara skyldig till Frankrikes nederlag. Han överlämnades till Tyskarna och satt därefter i Buchenwalds koncentrationsläger till kriget var slut. När han blev frisläppt igen blev han åter medlem av regeringen samt motståndare till Charles de Gaulle.
Daladier dog i Paris den 10 oktober 1970, 86 år gammal.
Källa: http://www.answers.com/topic/douard-daladier
Personen inlagd 2006-09-20 | Uppdaterad 2006-09-28
sajten uppdaterades 2008-10-23 | ©Nina Ringbom 2006-09-03